WPROWADZENIE DO MATERIAŁÓW ŚCIERNYCH

1. Wstęp

Proces cięcia można podzielić na trzy rodzaje: 1. Nóż: Rozdzielanie materiału bez jego utraty narzędziem bezstratnym. 2. Piła: Rozdzielanie materiału narzędziem bezstratnym powodujące jego ubytek w miejscu cięcia. 3. Materiał ścierny: Rozdzielanie materiału narzędziem wykonanym z ziaren ściernych, powodujące zużywanie narzędzia oraz ubytek materiału w miejscu cięcia.

Ziarnami ściernymi nazywamy minerały wykorzystywane do produkcji materiałów ściernych. Odpowiedni dobór ziaren ściernych ma kluczowe znaczenie dla wydajności i jakości pracy z danym materiałem. Przy wyborze właściwego rodzaju ziarna ściernego szczególne znaczenie mają dwie właściwości: twardość oraz ciągliwość (kruchość).

2. Najpopularniejsze ziarna ścierne

2.1 Korund (Elektrokorund / tlenek glinu)

Twardy i ciągliwy materiał ścierny o krystalicznej i nieregularnej budowie. Posiada ziarna blokowe w kształcie klina. Bardzo popularny materiał, używany do obróbki m.in. stali węglowych, metali nieżelaznych, drewna, niektórych tworzyw sztucznych i skór.

Wizualizacja procesu zużycia

Elektrokorund można podzielić na następujące główne typy:

A96 - Brązowo czerwony korund zawierający 96% tlenku glinu AL2O3, stosowany głównie do obróbki zgrubnej stali zwykłych.

A99B - Białe ziarno składające się w 99,5% z wysokiej jakości białego elektrokorundu szlachetnego. Narzędzia wykonane z tego materiału są bardzo ostre i stosunkowo delikatne, stosowane są głownie do precyzyjnej obróbki i ostrzenia stali stopowych i narzędziowych.

A96B - Specjalna mieszanka elektrokorundu szlachetnego zaprojektowana do usuwania zadziorów i wygładzania stali nierdzewnych i zwykłych.

A99DR - Różowy korund szlachetny składający się w 99,5% z tlenku glinu AL2O3. Narzędzia wykonane z tego materiału są bardzo ostre i posiadają dobrą wytrzymałość na rozciąganie. Polecane do obróbki stali szlachetnych.

A99DR /96 - Specjalna mieszanka korundu o różowo czarnym kolorze. Zaprojektowana z myślą o gratowaniu żeliwa.

A99DR OC - Specjalny korund rubinowy o wysokiej zawartości tlenku chromu. Kamienie wykonane z tego materiału są bardzo odporne na rozciąganie i posiadają dużą zdolność utrzymywania pierwotnego kształtu narzędzia podczas pracy.

2.2 Cyrkon (Elektrokorund cyrkonowy)

Twardy i bardzo ciągliwy materiał ścierny o krystalicznej i równomiernej budowie. Posiada ziarna blokowe w kształcie kropli posiadające właściwości samoostrzące. Doskonale spisuje się przy obróbce stali szlachetnych, stopów jakościowych, twardych stopów takich jak żeliwa i staliwa. Z powodzeniem można go również stosować do obróbki stali węglowych (zwykłych).

Wizualizacja procesu zużycia

2.3 Ceramika (Elektrokorund ceramiczny)

Twardy i bardzo ciągliwy materiał ścierny o budowie mikrokrystalicznej. Posiada ostre i spiczaste ziarna posiadające właściwości samoostrzące. Narzędzia wykonane z tego materiału cechują się bardzo wysoką wydajnością i odpornością na zużycie. Stosowany głownie do obróbki stali szlachetnych, nierdzewnych (INOX), oraz nadstopów (superstopów żaroodpornych, produkowanych na bazie żelaza, niklu i kobaltu).

Wizualizacja procesu zużycia

2.4 Węglik krzemu

Bardzo twardy i mało ciągliwy materiał ścierny o budowie krystalicznej. Posiada ostre, kruche i łamliwe ziarna posiadające właściwości samoostrzące. Wykorzystywany do obróbki materiałów takich jak szkło, kamień, tworzywa sztuczne. Narzędzia z tego materiału znajdują szerokie zastosowanie w blacharstwie i lakiernictwie przy obróbce powłok lakierniczych i szpachli epoksydowych.

Wizualizacja procesu zużycia

WYKRES 1. Najczęściej stosowane ziarna ścierne i ich zastosowania

3. Spoiwa oraz typy narzędzi

Ziarna ścierne są łączone ze sobą najczęściej przy pomocy jednego z dwóch spoiw: Ceramicznego, lub Żywicznego. W zależności od struktury narzędzia spoiwo ma za zadanie wypełnić całkowicie lub częściowo przestrzeń między ziarnami, tworząc tzw. mostki łączące. Zadaniem spoiwa jest utrzymywanie ziaren w narzędziu aż do ich stępienia i w konsekwencji odsypania się. Jako spoiwa stosuje się materiały nieorganiczne i organiczne.

Wpływ twardości spoiwa na proces zużywania materiału ściernego

Zużycie spoiwa w materiale ściernym

1. Zużycie niewystarczające - Zbyt twarde spoiwo utrudnia równomierne odsypywanie ziaren ściernych podczas pracy.

Zużycie spoiwa w materiale ściernym

2. Nadmierne zużycie - Zbyt miękkie spoiwo powoduje nadmierne odsypywanie się ziaren ściernych.

Zużycie spoiwa w materiale ściernym

3. Optymalne zużycie - Dobrze dobrana twardość spoiwa pozwala na najwydajniejszą wymianę ziaren ściernych podczas pracy.

Ziarna można łączyć w różny sposób, uzyskując w ten sposób podstawowe typy narzędzi ściernych:

Tarcze do cięcia i szlifowania: Ziarna ścierne łączone spoiwem oraz wzmacniane zbrojeniem z włókna szklanego. Narzędzia te wykorzystywane są w szlifierkach ręcznych oraz stacjonarnych.

Kamienie szlifierskie: Ziarna ścierne łączone spoiwem, formowane w duże kamienie o walcowym kształcie, używane w szlifierkach stacjonarnych, lub mniejsze ściernice mocowane na trzpieniu przeznaczone do szlifierek ręcznych.

Materiały nasypowe: Ziarna ścierne połączone spoiwem i umieszczane na podkładzie z płótna lub papieru. Do tego typu narzędzi zaliczają się krążki ścierne, dyski fibrowe i papiery ścierne w arkuszach lub pasach.

Tarcze i ściernice lamelkowe: Ziarna ścierne łączone spoiwem, umieszczone na listkach (lamelkach), z których produkowane są tarcze lamelkowe, lub po umieszczeniu ich na trzpieniu ściernice lamelkowe trzpieniowe.

Włókniny ścierne: Ziarna ścierne zatapiane za pomocą spoiwa w przygotowanych wcześniej włóknach. Włókniny ścierne mogą mieć postać tarcz, wałków, lub arkuszy.

4. Odpowiedni dobór materiałów ściernych

Dobór należy rozpocząć od określenia obrabianego przez klienta materiału, używanych do tego maszyn, oraz obecnie używanych materiałów ściernych.

Proces doboru:

  1. Typ narzędzia, wynikający z wykonywanej pracy,
  2. Rodzaj ziarna ściernego, w zależności od obrabianego materiału,
  3. Wymiary narzędzia, wynikające z używanych maszyn,
  4. Parametry dodatkowe, takie jak rodzaj i wymiary mocowania, oraz prędkość obrotowa wynikająca z mocy używanych maszyn,
  5. Gradacja i twardość ziaren, mająca wpływ na wykończenie powierzchni po obróbce oraz szybkość zbierania materiału,

Porównania wydajności tarcz GLOBE i produktów obecnie używanych przez klienta najlepiej przeprowadzać przy cięciu grawitacyjnym, a w wypadku tarcz szlifierskich poprzez pomiar wagi tarczy i materiału obrabianego przed i po obróbce, oraz porównaniu czasu koniecznego na osiągnięcie takich samych rezultatów tarczami GLOBE i tarczami klienta.

5. Dlaczego narzędzia ścierne NOVITAL to najlepszy wybór dla profesjonalistów.

5.1 Bezpieczeństwo i certyfikacja

Oferowane przez nas tarcze do cięcia i szlifowania posiadają m.in. prestiżowy certyfikat OSA (Organisation of the Safety of Abrasives), niezależnej organizacji certyfikującej najlepszych na świecie producentów materiałów ściernych. Firma GLOBE, której jesteśmy wyłącznym przedstawicielem, jest również jednym z członków założycieli tej uznawanej na całym świecie organizacji. Nasi doświadczeni technicy przeszli pełne szkolenia z użytkowania i doboru materiałów ściernych oraz posiadają stosowne certyfikaty producentów.

5.2 Opatentowane rozwiązania

Dzięki ścisłej współpracy z najlepszymi światowymi producentami materiałów ściernych, możemy zaoferować rozwiązania niespotykane u innych producentów. Tarcze GLOBE posiadają wiele opatentowanych rozwiązań wyróżniających je spośród produktów konkurencji, mających bezpośredni wpływ na ich wydajność oraz jakość.

5.3 Zaprojektowane dla przemysłu

Oferowane przez nas materiały ścienne zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Tarcze do cięcia i szlifowania GLOBE podczas pracy z przemysłowymi szlifierkami wysokiej mocy wykazują się bardzo wysoką agresywnością przy zbieraniu materiału, przyspieszając i ułatwiając pracę.

5.4 Opatentowany system pakowania

Unikalne cylindryczne opakowania tarcz do cięcia i szlifowania GLOBE gwarantują ochronę przechowywanych produktów przed wilgocią i warunkami zewnętrznymi. Dzięki szczelności i możliwości sztaplowania ułatwiają magazynowanie i zapewniają zachowanie parametrów przechowywanych tarcz przez bardzo długi czas.

5.5 Obniżenie kosztów

W połączeniu ze szlifierkami o odpowiedniej mocy (min. 1400 W dla średnic 115 i 125 mm), tarcze GLOBE oferują niedoścignioną wydajność, oraz pozwalają skrócić czas pracy, a co za tym idzie koszty obróbki, nawet o połowę w stosunku do topowych produktów konkurencji.

6. Nasze produkty

6.1 IAP GLOBE

Firma Industria Abrasivi Parmenese, znana później jako IAP GLOBE, powstała w 1961 roku w Parmie (Włochy). Od początku istniena stawiała na innowacyjnośc i nawyższą jakość produktów. W roku 1972 wprowadzono jedną z pierwszych na świecie automatycznych linii produkcyjnych tarcz ściernych.

NIEKTÓRE Z OPATENTOWANYCH ROZWIĄZAŃ FIRMY GLOBE:

ZAC: Po obu stronach tarcz ZAC wytłoczone są bardzo cienkie helikoidalne wzory, które pomagają osiągnąć niższe tarcie i zmniejszają nagrzewanie tarczy, tym samym zwiększając prędkość cięcia i sztywność tarczy.

HP-ONE: HP-ONE to nowe ultra cienkie tarcze (jedynie 1 mm całkowitej grubości) do precyzyjnego ciecia profili i cienkich blach. Mimo małej grubości tarcze te są bardzo sztywne i charakteryzują się bardzo wysoką trwałością.

WĄSKIE ODSADZENIE: Innowacyjne wąskie odsadzenie (tylko 55 mm średnicy zamiast standardowych 70 mm) To wyjątkowe rozwiązanie pozwalające na wykonywanie cięć o takiej samej głębokości jak tarczami płaskimi, zachowując przy tym sztywność i bezpieczeństwo tarcz z odsadzeniem.

OPAKOWANIA: Cienkie tarcze do cięcia są pakowane w sztywne plastikowe pudełka, które można układać w stosy i wykorzystywać ponownie. Opakowania te pomagają chronić i przechowywać produkty bez obawy o utratę parametrów.

Półelastyczne tarcze TURBOTWISTER: Rewolucyjne tarcze do szlifowania charakteryzujące się powierzchnią roboczą pokrytą rowkami, które zwiększają szybkość usuwania materiału i zapewniają efekt chłodzenia dzięki cyrkulacji powietrza.

Wentylowane tarcze VORTEX: Aerodynamiczne żeberka wentylacyjne zapewniające obieg powietrza i chłodzenie, dzięki którym obrabiany przedmiot nie nagrzewa się podczas obróbki oraz występuje niższe ryzyko powstawania wżerów, co jest szczególnie istotne przy obróbce stali nierdzewnej.

Oznaczenia na etykiecie tarczy
  1. PRODUCENT IAP - GLOBE slr. Via La Spezia, 160 - 43126 Parma, Włochy

  2. CERTYFIKAT OSA (Organization for the Safety of Abrasives)

    ZGODNOŚĆ Z NORMAMI EN 12413

  3. WYMIARY Średnica x grubość x otwór mocujący (w mm)

  4. LINIA PRODUKTOWA

    PLUS

    EVOLUTION

    DYNAMIC

  5. KOLOROWY PASEK Oznaczający maksymalną prędkość obrotową

    ZIELONY: 100 m/s
    ŻÓŁTY: 63 m/s
    CZERWONY: 80 m/s
    NIEBIESKI: 45 m/s
  6. MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ OBROTOWA W Obr/min i m/s

  7. DODATKI Żelazo, stal i chlor

  8. TYP ZASTOSOWANEGO MATERIAŁU ŚCIERNEGO

    A - Korund
    Z - Cyrkon
    C - Węglik krzemu
    SG - Ceramiczny (Sol Gel)
  9. GRADANCJA

    Od 16 do 24 - Zgrubna
    Od 30 do 60 - Średnia
    Od 70 do 120 - Drobna
  10. TWARDOŚĆ MIESZANKI

    P/Q - Średnia
    R/S - Twarda
    T - Bardzo twarda
  11. OGÓLNE ZASTOSOWANIE

    Al - Aluminium / Metale nieżelazne
    G - Żeliwo
    X - Stal nierdzewna (INOX)
    E - Kamień i materiały budowlane
  12. SPOIWO: Żywica fenolowa

  13. ZBROJENIE: F - Włókno szklane (gdy brak, tarcza nie posiada zbrojenia)

14. KOLOROWA IDENTYFIKACJA ZASTOSOWANIA:
Oznaczenia tarcz do cięcia i szlifowania

Stal i Stal nierdzewna (INOX)

Oznaczenia tarcz do cięcia i szlifowania

Stal

Oznaczenia tarcz do cięcia i szlifowania

Stal nierdzewna (INOX)

Oznaczenia tarcz do cięcia i szlifowania

Tytan

Oznaczenia tarcz do cięcia i szlifowania

Aluminium i inne metale nieżelazne

Oznaczenia tarcz do cięcia i szlifowania

Żeliwo

Oznaczenia tarcz do cięcia i szlifowania

Kamień i materiały budowlane

6.2 WŁOSKIE KAMIENIE SZLIFIERSKIE

Jako wyłączny przestawiciel włoskich producentów FAMPI i TIAC oferujemy szeroką gamę najwyższej jakości ściernic ze spoiwem ceramicznym, żywicznym i gumowym. Oprócz konwencjonalnych materiałów ściernych, takich jak tlenek glinu (korund), tlenek cyrkonu i węglik krzemu, oferujemy kamienie szlifierskie wykonane ze ścierniw, takich jak węglik boru i CBN (azotek boru, znany również jako Borazon).

Kamienie TIAC to najwyższej jakości ściernice znajdujące zastosowanie w najbardziej zaawansowanych technologiach szlifowania, produkowane zarówno w wymiarach standardowych, jak i według specyfikacji klienta. Dzięki dekadom doświadczenia oraz unikalnym procesom produkcyjnym, wspólnie z firmą TIAC jesteśmy w stanie jako jedni z nielicznych na świecie zaoferować kamienie szlifierskie o średnicach do 1200mm

Włoska firma FAMPI specjalizuje się w produkcji kamieni szlifierskich osadzonych na trzpieniu. Te bardzo popularne narzędzia są często stosowane w przemyśle maszynowym i w odlewniach. Ich przeznaczenie to obróbka stali, żeliwa i metali kolorowych. Najczęściej są wykorzystywane do szlifowania ręcznego ale świetnie nadają się również do maszyn stacjonarnych.

6.3 PILNIKI OBROTOWE NOVITAL

Pilniki obrotowe NOVITAL to idealne narzędzia do szybkiej i precyzyjnej obróbki ślusarskiej. Dzięki szerokiej gamie kształtów, wymiarów oraz typów ostrzy spisują się idealnie przy pracy ze stalą, stalami nierdzewnymi, wszelkiego typu żeliwami i staliwami oraz materiałami nieżelaznymi, a nawet kompozytami.

POWŁOKA UTWARDZAJĄCA PVD

Dzięki wieloletniej współpracy z Politechniką Koszalińską opracowaliśmy specjalną powłokę PVD która nawet kilkukrotnie wydłuża czas pracy narzędzia w stosunku do wersji standardowej.

Technologie nanoszenia powłok przeciwzużyciowych zostały opracowane poprzez zastosowanie innowacyjnych technik, w tym technologii hybrydowych, tj. sekwencyjnego stosowania azotowania plazmowego i nanoszenia powłok PVD (duplex).

Technologie nanoszenia warstw przeciwzużyciowych PVD wykonywane są na bazie azotku tytanu (TiN), azotku aluminowo-tytanowego (TiAlN), azotku chromu (CrN), węgla/diamentopochodnych (DLC).

KORZYŚCI ZASTOSOWANIA PILNIKÓW Z POWŁOKĄ PVD:

Zwiększenie wydajności produkcji, dzięki kilkukrotnie dłuższej żywotności narzędzi. Trwalsze pilniki to mniejsza ilość przestojów na ich wymianę oraz prostsze magazynowanie.

Zwiększenie jakości obrabianego materiału. Pilniki obrotowe z powłoką PVD są jeszcze dokładniejsze i pozwalają na obróbkę na gotowo, bez potrzeby stosowania dodatkowej obróbki wykańaczjącej.

Niższy koszt produkcji. Narzędzia z powłoką PVD umożliwiają stosowanie znacznie większych prędkości skrawania, zmniejszając czas i koszty obróbki. Dłuższy okres użytkowania zmniejsza koszty wymiany narzędzi.

DOSTĘPNE TYPY OSTRZY

X

Ostrze podwójnie nacinane
 

S

Ostrze pojedynczo nacinane
 

N

Ostrze do materiałów nieżelaznych

CB

Ostrze wiórujące
 

DM

Ostrze diamentowe
 

HD

Ostrze nieznane
 

Aluminium
Mosiądz, brąz, miedź
Włókno węglowe
Włókno szklane
Żeliwo
Tworzywa sztuczne
Stal
Stal węglowa
Stal niklowo chromowa
Stal nierdzwna
Stalowe elementy spawane
Tytan
Cynk

6.4 NARZĘDZIA DIAMENTOWE

Jako wyłączny przedstawiciel włoskiej firmy EMMEDI oferujemy najwyższej klasy narzędzia z nasypem diamentowym. Specjalizujemy się w produkcji oraz regeneracji galwanicznych ściernic diamentowych na życzenie klienta, idealnie dopasowanych do konkretnych potrzeb produkcyjnych.

WSZECHSTRONNE ZASTOSOWANIA

Diament jest najtwardszym znanym materiałem ściernym i nadaje się doskonale do cięcia i szlifowania: ceramiki, marmuru, granitu, plastiku, gumy, kompozytów i wielu innych materiałów. Ze względu na zawartość węgla, nasyp diamentowy nie nadaje się do przetwarzania metali zawierających żelazo. Aby obejść to ograniczenie, wspólnie z firmą EMMEDI oferujemy ściernice diamentowe z nasypem CBN: syntetycznym materiałem ściernym nie zawierającym węgla, idealnym do obróbki twardych stali i stopów.

PRODUKCJA

Oferujemy pełną gamę powlekanych galwanicznie narzędzi diamentowych do cięcia i szlifowania, w tym wykonywanych pod specyfikację klienta. Oferowane przez nas narzędzia diamentowe są idealne do zastosowań n.in. w mechanice, takich jak obróbka twardych metali, szlifowanie stali stopowych i obróbka powłok odpornych na zużycie, oraz znajdują szerokie zastosowanie w branży automotive, od obróbki klocków hamulcowych po szlifowanie wałków rozrządu.

REGENERACJA

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji narzędzi diamentowych, oferujemy również usługi regeneracji i ponownego nakładania powłoki galwanicznej na zużyte narzędzia. Produkty regenerowane posiadają dokładnie takie same parametry jak fabrycznie nowe narzędzia, kosztując przy tym dużo mniej.

6.5 DYSKI FIBROWE I KRĄŻKI NA RZEP

Mieszanki ścierne zawierające korund, cyrkon, węglik spiekany lub ścierniwo ceramiczne, gwarantują doskonałe efekty przy obróbce stali, stali nierdzewnej (INOX), metali nieżelaznych i wielu innych popularnych materiałów.

DYSKI FIBROWE

Dyski fibrowe to bardzo popularne narzędzia ścierne. Zbudowane są z grubego prasowanego papieru pokrytego nasypem z odpowiedniego dla aplikacji materiału ściernego z żywicą. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji nie obciążają nadmiernie elektronarzędzi, a co za tym idzie zwiększa się efektywność pracy operatora. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż nie powodują wibracji tak jak tradycyjne tarcze szlifierskie.

KRĄŻKI ŚCIERNE NA RZEP (VELCRO)

Krążki ścierne na rzep to bardzo popularne narzędzia nasypowe z podkładem papierowym lub foliowym, przeznaczone do szlifowania stali, metali nieżelaznych (w tym aluminium), drewna, materiałów poliestrowych i epoksydowych (żywic i szpachlówek) oraz innych materiałów. Oferujemy szeroką gamę profesjonalnych krążków ściernych w średnicach od 90 do 225 mm z nasypami korundowymi, cyrkonowymi, ceramicznymi i z węglika spiekanego.

7. Produkcja na zamówienie

Specjalizujemy się w produkcji oraz dostawach materiałów ściernych dla dużych zakładów produkcyjnych i firm zajmujących się zaopatrzeniem. Wszystkie oferowane przez nas produkty mogą posiadać etykiety i oznaczenia klienta, oraz zostać zmodyfikowane według wskazanej specyfikacji.

8. Najbardziej wyróżniające się produkty

Tarcze do szlifowania GRINDPOWER

Tarcze GLOBE GrindPower to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie dla profesjonalistów zajmujących się szlifowaniem. Wzbogacona mieszanka najwyższej jakości tlenku cyrkonu oferuje szybkość usuwania materiału i trwałość tarcz GrindPower, porównywalną tylko z dużo droższymi tarczami ceramicznymi.

Tarcze do cięcia TOP-ONE

Tarcze TOP-ONE Przenoszą proces cięcia stali i stali INOX na zupełnie nowy poziom. Dzięki najwyższej jakości surowcom, opatentowanemu składowi, oraz innowacyjnemu procesowi produkcji, zapewnia niespotykaną do tej pory wydajność i niezawodność przy pracy ze stalą szlachetną.

Półelastyczne tarcze do szlifowania TURBOTWISTER

TURBOTWISTER to opatentowane półelastyczne tarcze, charakteryzujące się powierzchnią roboczą pokrytą rowkami, które zwiększają szybkość usuwania materiału i zapewniają efekt chłodzenia, dzięki cyrkulacji powietrza. Starannie dobrany skład mieszanki ściernej, wolny od dodatków żelaza, siarki i chloru, nadaje się idealnie do pracy ze stalą nierdzewną. Duża powierzchnia styku gwarantuje doskonale płaską i wolną od skaz powierzchnię po obróbce.

Seria tarcz do obróbki aluminium

Szeroka gama profesjonalnych tarcz firmy GLOBE do cięcia i szlifowania aluminium oraz innych metali nieżelaznych wyróżnia się specjalną mieszanką ścierną z dodatkiem lubrykantu, minimalizującą nagrzewanie się materiału podczas obróbki oraz gwarantującą doskonałą wydajność tarcz przez cały okres ich użytkowania.

Tarcze uniwersalne do cięcia i szlifowania

Opatentowane tarcze serii COMBI zostały zaprojektowane tak, aby zaspokoić potrzebę jednego produktu do wielu zastosowań. Nadają się zarówno do cięcia, jak i lekkiego szlifowania obrabianego materiału. Tarcze COMBI, mimo, że są bardzo cienkie, zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno podczas cięci, jak i szlifowania, dzięki dwóm warstwom mieszanki ściernej oraz trzem warstwom zbrojenia.

Tarcze lamelkowe GLOBE

Tarcze lamelkowe GLOBE dostępne w wersji HT (grube z wąskimi listkami), wersji standardowej lub wersji ekonomicznej. Tarcze listkowe z podkładem plastikowym lub z włókna szklanego dostępne są w wersjach z nasypem cyrkonowym, odpowiednim do szlifowania i wykańczania praktycznie wszystkich rodzajów stali (również stopowych) oraz korundowym, odpowiednim do obróbki żelaza i stali. Wśród nich znajdują się dwie innowacyjne tarcze GLOBE: VORTEX HT oraz COMPACT.

Pilniki obrotowe NOVITAL

Pilniki obrotowe NOVITAL to idealne narzędzia do szybkiej i precyzyjnej obróbki ślusarskiej. Dzięki szerokiej gamie kształtów, wymiarów oraz typów ostrzy spisują się idealnie przy pracy ze stalą, stalami nierdzewnymi, wszelkiego typu żeliwami i staliwami oraz materiałami nieżelaznymi, a nawet kompozytami.